Kurt Elling
2011/11/10 | Kongresų rūmai

LIETUVOS PUBLIKAI DAINUOS DŽIAZO DIDMEISTRIS KURTAS ELLINGAS

Lietuvos džiazo gerbėjams – džiugi žinia. Lapkričio 10-ąją Vilniaus kongresų rūmuose vienintelį koncertą surengs garsusis amerikiečių džiazo dainininkas Kurtas Ellingas.

 

Vokalisto kvartetas Lietuvoje surengs vieną nedaugelio šį rudenį Europoje numatytų pasirodymų, kuriame pristatys 15 sėkmingos karjeros metų aprėpiantį savo repertuarą ir šįmet išleistą naująjį albumą „The Gate“.

Kai džiazo Biblija vadinamas tarptautinis žurnalas „Downbeat“ šįmet paskelbė K.Ellingą geriausiu pasaulyje džiazo vokalistu, tai mažai ką nustebino. Mat šį titulą dainininkas laimi net dvyliktus metus iš eilės. Šešis sykius geriausiu dainininku jį skelbė kitas svarbus džiazo žurnalas „Jazz Times“, septynis kartus Metų vokalisto titulą K.Ellingui skyrė JAV džiazo žurnalistų asociacija.

Net griežčiausi kritikai pripažįsta – 43-ejų dainininkas neturi rimtų konkurentų tarp savo kartos vokalistų. Keturias oktavas apimantis K.Ellingo balsas, unikalūs improvizacijos sugebėjimai, tobulai įvaldyta „scat“ dainavimo technika ir inteligentiškas požiūris į scenos meną šį dainininką iškėlė į džiazo elitą – kiekvienas jo pasirodymas virsta ypatingu įvykiu, viliojančiu gero skonio publiką. Sunku patikėti, bet prestižinio „Grammy“ apdovanojimo laureatas neturi jokio formalaus muzikinio išsilavinimo.

Liuteronų bažnyčios kapelmeisterio šeimoje 1967-aisiais gimęs K.Ellingas paauglystėje dainavo chore, mokėsi groti pianinu ir mušamaisiais. Vaikiną žavėjo legendinių dainininkų Ellos Fitzgerald ir Tony Bennetto talentas, tačiau baigęs vidurinę mokyklą rinktis muzikos studijų jis nesiryžo – įgijo istoriko diplomą, o tada įstojo mokytis religijos filosofijos.

Nuo mokslininko karjeros Kurtą „išgelbėjo“ nerimstanti meilė muzikai. Studijas jis metė, likus vos keletui mėnesių iki jų pabaigos. Priežastis – atsiradę pirmieji pasiūlymai dainuoti už pinigus.

„Čikagos klube „Milt Trenier’s“ stovėdavau prie įėjimo ir kartu su pianistu linksmindavau įeinančius svečius. Kartais uždirbdavau 20 dolerių per vakarą, kartais – nieko. Bet jaučiausi laimingas“, – pasakoja K.Ellingas.

Metęs mokslus, jis Čikagoje vertėsi barmeno, nešiko darbais – pragyventi iš muzikos negalėjo. Keletą metų K.Ellingas dainavo vestuvėse, kur ištobulino savo talentą įpusėjus dainai pažerti improvizuotų monologų. Vėliau tai K.Ellingas pritaikė savo įrašuose ir koncertuose.

„Būdavo taip – įsijautęs dainuoji, o priėjęs vestuvių organizatorius į ausį šnabžda – paskelbk, kad už penkių minučių jaunieji pjaustys tortą. Išmokau tokią informaciją įpinti į dainą. Visiems patikdavo“, – juokiasi dainininkas.

K.Ellingo proveržis į didžiąją sceną įvyko 1995-aisiais, kai į nedideliuose klubuose koncertuojantį dainininką dėmesį atkreipė legendinės džiazo įrašų leidyklos „Blue Note“ vadovai. Su savo grupe, kurioje tuo metu jau grojo iki šiol ištikimai K.Ellingą lydintis pianistas bei aranžuotojas Laurence’as Hobgoodas, dainininkas įrašė albumą „Close Your Eyes“. Jau ši, pirmoji K.Ellingo plokštelė buvo nominuota „Grammy“ apdovanojimui.

Šiandien dainininko diskografijoje – jau dešimt albumų. K.Ellingas dainavo duetu su Alu Jarreau, Cassandra Wilson, Jonu Hendricksu ir kitais džiazo korifėjais, bendradarbiavo ir su roko muzikantais – tarp jų ir grupės „Smashing Pumpkins“ lyderiu Billy Corganu.

Dvi kadencijas K.Ellingas buvo JAV Įrašų mokslo akademijos, teikiančios „Grammy“ apdovanojimus, viceprezidentas. Net ir pasiekęs didelių karjeros aukštumų, dainininkas liko ištikimas savo tradicijai – kol gyveno Čikagoje, jei tik nebūdavo išvykęs gastrolių, kiekvieną savaitę surengavo koncertą šio miesto džiazo klube „The Green Mill“. Vienas tokių pasirodymų įamžintas 2000-ųjų albume „Live In Chicago“.

Šiuo metu K.Ellingas gyvena Niujorke ir Čikagoje. Įdomus faktas – namą Čikagoje jis prieš keletą metų nusipirko iš dabartinio JAV prezidento Baracko Obamos.

Kritikai giria ne tik K.Ellingo balsą ir jo valdymą, bet ir artistiškumą. „Tai tikras scenos džentelmenas, bendravimo su publika mokęsis iš Franko Sinatros ir kitų didžiųjų meistrų. Net jei nedainuotų, jis būtų puikus konferansjė“, – išvydęs dainininko pasirodymą, susižavėjimo neslėpė žurnalo „Downbeat“ žurnalistas.

„Jau du dešimtmečius neatsirado drąsesnio ir įdomesnio džiazo dainininko už Kurtą Ellingą“, – antrina JAV dienraštis „The Washington Post“.

„Aš nesu baigęs muzikos mokslų, bet jaučiau, kad ir kitos studijos prisidėjo prie mano, kaip artisto, tobulėjimo. Istorija ir religijos filosofija – sferos, kurios paskatino kuo daugiau domėtis viskuo, kas vyksta pasaulyje. Tai suteikia minčių kūrybai“, – sako K.Ellingas.

Pastarieji metai K.Ellingui itin sėkmingi. 2010-aisiais dainininkas laimėjo „Grammy“ apdovanojimą – diskas „Dedicated To You“ buvo pripažintas geriausiu džiazo vokalo albumu.

„Susidomėjimas šiuo atlikėju – itin didelis. Užtenka vieno pavyzdžio – prestižiniame „North Sea“ džiazo festivalyje, kuris šį mėnesį surengtas Olandijoje, Kurto pasirodymams buvo paskirti net keli vakarai.

Džiaugiamės, galėdami jį pristatyti Lietuvos publikai. Paties K.Ellingo prašymu renginys vyks Kongresų rūmuose – ten, kur jis koncertavo prieš devynerius metus, pirmąsyk viešėdamas Lietuvoje. Dainininko nuomone, tokio dydžio salė yra optimali jo muzikai – bandymai kviesti į didesnes arenas jam nelabai patinka“, – sakė K.Ellingą pakvietusios agentūros „Baltic Concert Group“ vadovas Deividas Afarjanc.

 

[GRĮŽTI]